Reklama

Niemi świadkowie, cudze tragedie

Niemi świadkowie, cudze tragedie

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Przysłuchajcie się językowi, jakim o tym mówiono: "Była śliczną, kruchą blondyneczką. Kto by powiedział o zgwałconym chłopcu, że był "ślicznym, kruchym brunecikiem? Przypomniano, że jeden z napastników podkochiwał się w dziewczynie, ale został odtrącony, więc może odreagowywał zranione uczucia? Taki język bierze się z podniecenia widowni, a nie z odpowiedzialności świadka, choćby i tchórzliwego.
fot. D. Kramski - Agencja Gazeta
A

ANNA MATEJA: - Co się stanie z pięcioma gimnazjalistami, którzy na oczach klasy upokorzyli jedną z uczennic, prawdopodobnie doprowadzając ją do samobójstwa? Minister edukacji potraktował to jako koronny dowód zwyrodnienia części młodych Polaków, których powinno się izolować w szkołach "pod specjalnym nadzorem". Minister sprawiedliwości zapowiedział, że już 15-latkowie będą ponosić odpowiedzialność karną jak dorośli, a najbardziej zdemoralizowani po poprawczaku resztę kary odsiedzą w więzieniach.

ANNA LIPOWSKA-TEUTSCH: - To jakaś czkawka polityczna, politycy podle wykorzystują ludzkie nieszczęście dla swoich celów - przykręcenia śruby społeczeństwu przez karanie 15-latków jak dorosłych czy tworzenia ośrodków odosobnień. Na dodatek to nierealne, bo przecież minister edukacji nie powiedział, za co chce wybudować i utrzymać te enklawy dyscypliny.

...

16858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]