Reklama

Antonio Vivaldi, „The 4 Seasons"

Antonio Vivaldi, „The 4 Seasons"

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy dwa lata temu na festiwalu w Paradyżu Dan Laurin wykonywał fragmenty "Czterech pór roku w transkrypcji na flet, publiczność niemal oszalała. Trzeba było wówczas widzieć artystę, jak w koszuli z żabotem i srebrnych spodniach, z zawadiackim uśmiechem na twarzy, ale i z malującym się na niej olbrzymim wysiłkiem wydobywał z fletu dźwięki, przez Vivaldiego przeznaczone dla skrzypiec. Na nowej płycie Arte dei Suonatori Laurina można tylko słuchać, ale wrażenie jest lepsze niż wtedy w Paradyżu.
J

Jak jeszcze można dziś zagrać "Cztery pory roku", zwłaszcza po dokonaniach włoskich orkiestr barokowych - Il Giardino Armonico, Accademia Bizantina, Europa Galante czy francuskiego Ensemble Matheus? Zmiany tempa, gwałtowności, ostre, chropawe brzmienia, "barock rock" - wszystko już było. Pomysł Laurina wydawał się genialnie prosty - partię solowych skrzypiec wykonać na flecie. To są naprawdę inne "Cztery pory...". Laurin i muzycy z Arte... wiodą słuchaczy najpierw w krainę łagodności, flet brzmi lekko, nawet wytwornie. Jakby zwiedzione tą lekkością smyczki rozkręcają się powoli, ale już w wiosennym Allegro rozpoczną swoistą grę z dźwiękami instrumentu solowego, polegającą na drażnieniu, prowokowaniu, popędzaniu czy wręcz straszeniu. Właściwe manierze wykonawczej dzisiejszych "barokowców" amplitudy głośności i tempa muzycy Arte zastąpili kontrastem nastrojów - radosny,...

2053

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]