Reklama

Jutro będzie tu Rosja

Jutro będzie tu Rosja

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Plac z pomnikiem Lenina w Symferopolu już przygotowany do fety. Na budynku tutejszej Rady Ministrów wyświetlają napis: „Pokój dla Krymu”. I coś, co chyba powinno być gołębiem. Iluminacja jeszcze drży i gaśnie. Ale zaraz będzie działać wzorowo.
Symferopol, 16 marca 2014 r. Fot. Filippo Monteforte / AFP / EAST NEWS
1

1
„Pokój” to słowo kluczowe. Na ulicy Pawlenki, przed ukraińską jednostką wojskową, zaparkował rosyjski transporter opancerzony. Pilnuje, by w dniu referendum Ukraińcy nie zrobili żadnego głupstwa. Na pancerzu pojawiły się trzy literki: ARK – Autonomiczna Republika Krymu.
Jasne, że pancerka jest z Rosji, jasne, że siedzą w niej Rosjanie. Ale Rosja wszystkiemu zaprzecza: „Ot, naród Krymu kupił sobie mundury, karabiny i transportery i wywalczył niepodległość!”. Niewiarygodne? I co z tego? Racja jest po stronie tego, kto silniejszy.
Kijów jest za słaby, by odbić Krym. Zresztą Kijów nie chce o Krym walczyć, nie chce dać wciągnąć się w pułapkę. Wkrótce władze Półwyspu ogłoszą, że ukraińska armia to okupanci. Każą się jej wynieść. Ukraińcy odejdą stąd jak niepyszni. Dobrze, jeśli pozwolą im odejść honorowo, z bronią. Ale na to się nie zanosi.
Zachód...

19525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]