Reklama

Lud podobny aniołom

Lud podobny aniołom

28.09.2015
Czyta się kilka minut
W Jom Kippur, dniu pojednania i skruchy, jest żal za grzechy, odkrywanie zaufania do sprawiedliwości i pragnienie sowitej nagrody.
Fot. Grażyna Makara
J

Jest nadzieja, że Bóg powróci do swojego Jeruzalem i podniesie świetność szczepu Dawida. Jest skowyt serca wołającego o wybaczenie i bolesne wyznanie win. Jest dziękczynienie i krzyk bólu.
Pragniemy błogosławieństwa, pokoju, dostatku i zapisania w księdze życia. Modlitwy wiodą nas przez wszystkie emocje: od odkrycia swej słabości i marności po radość i poszukiwanie czystości. Tego dnia zgromadzeni mają nosić się na biało, bo biel to kolor duchowej czystości. W białych sukniach wedle Talmudu miały tego dnia tańczyć izraelskie dziewczęta w gajach oliwnych oraz pośród krzaków winorośli okalających Jerozolimę. Owe białe stroje niosą zapowiedź śmierci (zmarłego chowa się owiniętego białym zwojem) i nadzieję duchowej czystości – by bieli materii odpowiadała biel etyczna.

W Jom Kippur zbiorowo wyznajemy swoje grzechy. Są kłamstwo, obmowa, niesolidność, pokrzywdzenie bliźniego,...

3449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]