Reklama

Rok Hioba

Rok Hioba

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Często w trudnych chwilach myślimy, że Boga nie ma - albo w ogóle, albo tu i teraz. Dopiero po czasie widzimy, jak był blisko.
Fotografia z wystawy UNICEF 2005 "Głosy niewinności"
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Ostatnie 12 miesięcy: tsunami pustoszy Daleki Wschód, huragan niszczy Nowy Orlean. Skąd cierpienie i nieszczęście?

Ks. GRZEGORZ RYŚ: - Nie wiem.

  • Skóra za skórę

- Wyjaśnienia można szukać w Księdze Hioba. Bóg zakłada się z Szatanem, za stawkę posłuży życie sprawiedliwego. To dosyć przerażający obraz.

- Każda księga Biblii charakteryzuje się szczególną formą literacką. Znamy kroniki historyczne, przypowieści, nawet bajkę.

U Hioba mamy do czynienia z formą mocno udramatyzowaną, a jeżeli wziąć pod uwagę prolog - nieco baśniową, bo rzecz rozgrywa się na dworze Boga. Nie liczy się jednak forma i kostium, lecz treść. Pytanie dramatu brzmi: o co idzie w zakładzie między Bogiem i szatanem?

- O to, czy człowiek...

21078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]