Reklama

Joe Henry: "Tiny Voices"

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Tom Waits jeden ze swoich najlepszych albumów - “Small Change" z ’76 r. - nagrał zaledwie w pięć dni. Tyle też czasu zabrało Joe Henry’emu nagranie płyty “Tiny Voices". Obu artystów łączy dużo więcej niż zdolność szybkiego nagrywania płyt.
"

"Tiny Voices" to dziewiąty studyjny album Henry’ego, ale pierwszy legalnie dostępny w naszym kraju. Na początku lat 90. nagrywał on albumy country-rockowe z muzykami popularnej w Stanach grupy The Jayhawks. W 1996 r. wyostrzył brzmienie. Jednak prawdziwa muzyczna rewolucja nadejść miała dopiero w 2001 r., wraz z wydaniem albumu “Scar". Henry definitywnie zerwał z rock’n’rollem, zbliżając się do jazzu - w skład grupy wchodzili m.in. Ornette Coleman i Marc Ribot. “Tiny Voices" jest rozwinięciem pomysłów “Scar". Na saksofonie i klarnecie gra Don Byron, na trąbce Ron Miles, pojawia się także Jim Keltner na perkusji i Patrick Warren na klawiszach. Skład, jakiego pozazdrościć może niejeden jazzman!

Skojarzenia ze “Small Changes" i Waitsem nie powinny dziwić: wszak w ’76 zaprosił on do nagrywania innego wielkiego saksofonistę, Lew Tabackina, a kilka lat później sam...

1612

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]