Reklama

Odkupienie Colemana Silka

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Skomplikowana i oskarżycielska proza Philipa Rotha pod batutą mistrza prostych historii Roberta Bentona zyskuje wymiar klasycznej opowieści.
Faunia (Nicole Kidman) i Silk (Anthony Hopkins)
W

W latach 60. młody scenarzysta Robert Benton skryptem “Bonnie i Clyde" przyczynił się do filmowej rewolucji. Reżyser Robert Benton rewolucji unika jak ognia. Jego filmy są staroświeckie w sposób zamierzony. Kameralne, spokojne opowieści zdobywają uznanie tak w oczach krytyków, jak i widzów, by wspomnieć tylko “Sprawę Kramerów", “Miejsca w sercu" czy ostatnio “Naiwniaczka".

O czym jest “Piętno"? Historia profesora Colemana Silka (brawurowy Anthony Hopkins), usuniętego z uczelni za przypadkową odzywkę, w której dopatrzono się rasizmu - co 20 minut robi fikołka, zostawiając widza z szeroko otwartymi ustami; wszak wielowątkowość i wolty narracyjne to charakterystyczna cecha powieści Rotha. Jest tu zakazana miłość starzejącego się profesora i młodszej od niego o 30 lat sprzątaczki Fauni Farley (Nicole Kidman), miłości skazanej przez otoczenie na zagładę, co tylko...

4295

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]