Reklama

Świat po Milesie

Świat po Milesie

27.09.2011
Czyta się kilka minut
Był jednym z najważniejszych muzyków XX wieku. Jego determinacja i życiowe motto "nie oglądaj się wstecz" przyniosły kilka jazzowych rewolucji.
Miles Davis ze swoim lamborghini, Nowy Jork, 1970 r. / fot. Mark Patiky Archive, Corbis
N

Na drzwiach gabinetu ojca często wisiała tabliczka "nie przeszkadzać", której nikt w rodzinie Davisów nie lekceważył. Któregoś dnia Miles wpadł jednak do środka i oznajmił: "Posłuchaj, w Nowym Jorku dzieją się wielkie sprawy. Muzyka się zmienia, powstaje nowy styl, chcę się w to włączyć". Ojciec powiedział tylko: "Dobra, ale cokolwiek będziesz robić, rób to dobrze. Wolisz być samodzielny, mieć własny ton. Tu leży sedno. Nie staraj się być nikim innym, tylko sobą". Miles zawsze słuchał ojca. Pojechał szukać swojej muzyki.

Czarny jazz

Początek lat 40. W niezliczonych klubach w całej Ameryce tańczy się, je i pije kawę przy melodyjnym i nieskomplikowanym jazzie granym przez białych muzyków. Jest swing, jest lekko i rozrywkowo. A przecież jazz powstał jako muzyka czarnych mieszkańców Ameryki jako coś znacznie więcej niż...

11447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]