Reklama

Jaką książkę, której nie ma, chciałbym przeczytać w Nowym Roku?

Jaką książkę, której nie ma, chciałbym przeczytać w Nowym Roku?

05.01.2003
Czyta się kilka minut
Z

Zygmunt Bauman
Jak uprawą roli, tak i lekturą rządzi prawo malejącej wydajności inwestycji. Im więcej w przeszłości zainwestowałeś, tym mniejszy przyrost plonów przyniesie inwestycja następna... Młodym będąc, zdarzało mi się z jednej książki setkę nowych myśli wytrząsnąć. Dziś, gdym osiągnął wiek na czasy pobiblijne niemal matu-zalemowy, bywa, że ze stu przeczytanych uda mi się jedną myśl nową wyłuskać. Przed rozczarowaniem tylko skromność oczekiwań ratuje. Choć zdaje mi się czasem (o pycho przewrotna!), żem już wszystkie książki ważne (nie mylić, proszę, z modnymi!) przeczytał.

A tu pytanie „Tygodnika” ze zrezygnowanego, ale i przyjemnego bezwładu wyobraźnię znienacka wytrąciło...

Przypomniało mi się: głowiłem się wraz z uczonymi kolegami, bez większego pożytku, ale za to z rosnącą dla własnego mózgu pogardą, jak to się stało, że Październik się...

16845

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]