Reklama

Jaką książkę, której nie ma, chciałbym przeczytać w Nowym Roku?

05.01.2003
Czyta się kilka minut
Z

Zygmunt Bauman
Jak uprawą roli, tak i lekturą rządzi prawo malejącej wydajności inwestycji. Im więcej w przeszłości zainwestowałeś, tym mniejszy przyrost plonów przyniesie inwestycja następna... Młodym będąc, zdarzało mi się z jednej książki setkę nowych myśli wytrząsnąć. Dziś, gdym osiągnął wiek na czasy pobiblijne niemal matu-zalemowy, bywa, że ze stu przeczytanych uda mi się jedną myśl nową wyłuskać. Przed rozczarowaniem tylko skromność oczekiwań ratuje. Choć zdaje mi się czasem (o pycho przewrotna!), żem już wszystkie książki ważne (nie mylić, proszę, z modnymi!) przeczytał.

A tu pytanie „Tygodnika” ze zrezygnowanego, ale i przyjemnego bezwładu wyobraźnię znienacka wytrąciło...

Przypomniało mi się: głowiłem się wraz z uczonymi kolegami, bez większego pożytku, ale za to z rosnącą dla własnego mózgu pogardą, jak to się stało, że Październik się...

16845

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]