Reklama

Innego końca świata nie będzie

Innego końca świata nie będzie

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Jesteśmy w miejscu, w którym jeszcze nigdy nie byliśmy. Nie dziwmy się więc, że czujemy się zaskakiwani rozwojem zdarzeń. Naprawdę ważnych przełomów historii (nie mówię o końcach świata, bo to bajeczka dla niegrzecznych dzieci) nikt nie zapowiedział.
Kalendarz Majów w Museo Nacional de Antropologia, Mexico City, 2012 r. Fot. Adam Palenta
J

Jarosław Makowski: Nie ma dnia, by ktoś nie ogłaszał końca. Mamy więc kolejno: koniec myślenia, historii, narracji. W innym wariancie mamy śmierć: Boga, teorii, człowieka. Czy Pan, jako twórca pojęcia „płynna nowoczesność” i badacz tej nowoczesności, zna może datę, kiedy nastąpi jej kres?
Zygmunt Bauman: Jedną z cech płynności jest to, że płynne są także pojęcia, których używamy, chcąc wyrazić swoje przekonanie. Nasze koncepty się zużywają, zanim zdążymy opisać problem. Reakcją jest frustracja, rozczarowanie i potrzeba szukania nowego konceptu. Dziś zawrotną karierę robi pojęcie końca. Jak długo ta moda potrwa, nie wiem. Intrygujące jest jednak, że chwytamy się co chwila innego dowodu na to, że ów koniec tym razem naprawdę się wydarzy. Dziś ratuje nas odkryty jakimś cudem kalendarz Majów, który kończy się akurat na 21 grudnia.
Po co...

10594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]