Reklama

Cienie zapomnianych przodków

Cienie zapomnianych przodków

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Maria Janion uważa za nieszczęście przyjęcie chrześcijaństwa rzymskiego i związanie się z kulturą łacińskiego Zachodu. Jej zdaniem po dziś dzień przytłacza nas zachodnia pogarda dla Słowian, traktowanych jako "urodzona masa niewolników.
E. Sułkowska, "Aniołowie objawiają się Piastowi"
N

Najnowsza książka Janion doczeka się niewątpliwie wielu recenzji i uwag polemicznych, wśród których nie zabraknie również głosów historyków stale wracających do takich problemów jak obrządek słowiański oraz jego żywotność, sprawa kresów czy rozmaite pojmowanie patriotyzmu.

Jest rzeczą oczywistą, że autorzy recenzji muszą się ograniczyć do omówienia tylko niektórych wątków. Na czoło wysuwa się tu kwestia obrządku słowiańskiego na naszych ziemiach, którego istnienie nie ulega dla prof. Janion najmniejszej wątpliwości. Co więcej, jego zniszczenie miało się stać przyczyną wielowiekowej "traumy historycznej". Tymczasem przekazy źródłowe, które przemawiałyby za słusznością tej hipotezy, są nader wątłe. W praktyce sprowadzają się one do dwóch relacji. W tak zwanej legendzie panońskiej, pochodzącej z IX wieku, czytamy, iż "potężny książę pogański, władający we...

24307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]