Reklama

Jak na lekarstwo

Jak na lekarstwo

15.07.2019
Czyta się kilka minut
Tymczasowe braki dostępności leków zdarzały się już w Polsce, ale nigdy dotąd problem nie przybrał takiej skali, jak na początku lipca, kiedy polskim aptekom skończyły się zapasy około 300 preparatów (tak szacował resort zdrowia).
FOT. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
FOT. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
Z

Zdaniem Marka Tomkowa, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, ministerialna lista jest jednak niekompletna: w rzeczywistości brakuje już około 500 preparatów, w tym często kupowanych leków na cukrzycę, nadciśnienie i astmę oraz szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, odrze, śwince, różyczce i grypie. Dla niektórych z nich nie ma też zamienników.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że problemy były przejściowe i leki są już w hurtowniach. Farmaceuci: dostępność, o której mówi rząd, oznacza czasem jedno-dwa pudełka; popyt jest znacznie większy.

Producenci twierdzą z kolei, że winę za braki ponoszą chińskie fabryki, które ograniczyły im dostawy kluczowych składników leków.

Gdzie w tym wszystkim pacjenci? W kolejce. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

zlikwidować całkowicie wolny rynek scentralizować cała branżę, po naukę lecieć na Kubę +++ [nie żebym się tego dziwnego redaktora czepiał, ale skoro życie co dnia przynosi komentarze do jego dziwnych poglądów, trudno mu nie przypomnieć...]

wychodzi na to, że rację mają co oskarżają Brukselę o nadmierne zbiurokratyzowanie i w stylu komuny uprawiana hiperregulację gospodarki - ale red. RW akurat w tym kierunku kombinuje

Akurat tu by się przydało trochę państwowej interwencji, żeby cały przemysł farmakologiczny nie był uzależniony od kilku fabryk z drugiego końca świata. Warto by też te składniki produkować w celach strategicznych (oczywiście w odpowiedniej skali).
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]