Reklama

Ładowanie...

Stracić jak w banku: stopy, raty i wakacje kredytowe

Stracić jak w banku: stopy, raty i wakacje kredytowe

31.10.2022
Czyta się kilka minut
Sześć z ośmiu największych banków w Polsce skończyło ostatni kwartał stratą. Łącznie cała branża może być pod kreską nawet na 8 mld zł. Przyczyną strat są wakacje kredytowe, które rząd wymusił na bankach z chwilą rozpoczęcia agresywnych podwyżek stóp procentowych.  
FOT. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
D

Działania NBP nie przyniosły efektu w postaci wyhamowania inflacji, za to niemal doprowadziły do zamrożenia podaży kredytów hipotecznych. Od stycznia do końca września udzielono ich o ponad 44 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Blisko o jedną trzecią wzrosła za to liczba zakupów ratalnych.

Branża bankowa w Polsce ma zatem wciąż zdrowe podstawy i nie ma obaw o bezpieczeństwo depozytów klientów. Tąpnięcie, jakie odczuły one w wynikach finansowych, ma charakter incydentalny. Narodowy Bank Polski oszacował, że w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku same przychody odsetkowe sektora bankowego wyniosły 70,1 mld zł, co oznaczało wzrost o 18 proc. miesiąc do miesiąca – i 119 proc. rok do roku.©℗


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Stracić jak w bank”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]