Ładowanie...
Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej wróży źle złotemu oraz inflacji
Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej wróży źle złotemu oraz inflacji
Członkowie mają utrudnione możliwości działania, a spotkania z analitykami NBP są możliwe tylko za zgodą dyrektor gabinetu prezesa NBP” – skarżył się w radiu TOK FM wybrany do RPP przez Senat Przemysław Litwiniuk. Dodał też, że bezskutecznie zabiega o przywrócenie co najmniej dwudniowych posiedzeń, które teraz odbywają się w ekspresowym tempie – jak gdyby prezes Glapiński od członków RPP oczekiwał tylko parafowania swoich decyzji.
Podobne zarzuty stawia wybrana we wrześniu do RPP Joanna Tyrowicz, która na antenie TVN24 zapewniała, że Rada nie wypełnia konstytucyjnego mandatu, jakim jest pilnowanie wartości złotego. Ekonomistka zasugerowała, że RPP na polityczne zamówienie toleruje wysoką inflację, która godzi głównie w najuboższych. Podkreśliła, że nie da się prowadzić polityki antyinflacyjnej „przy ujemnych realnych stopach procentowych”. Problem w tym, że przy obecnej inflacji (która we wrześniu sięgnęła 17,2 proc. – i będzie rosnąć) wyprowadzenie realnych stóp procentowych na plus oznaczałoby podniesienie ich powyżej… 17,2 proc. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]