Reklama

Inne pielgrzymki

Inne pielgrzymki

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Głównym celem jest Jasna Góra, ale mapa polskiego pielgrzymowania jest znacznie większa i bogatsza. „Tygodnik” postanowił się jej przyjrzeć.
II Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin do Lourdes: powrót pielgrzymów pociągiem do Katowic, 15 maja 2017 r. HENRYK PRZONDZIONO / FOTO GOŚĆ / FORUM
P

Pielgrzymuje 15 proc. Polaków. 20 proc. pielgrzymów w Europie i 5 proc. na świecie to Polacy. Większość wędruje od wiosny do wczesnej jesieni. Kierują się do sanktuariów, najczęściej maryjnych – tych jest w Polsce 430 (dane Zakładu Geografii Religii UJ).

Najczęściej pielgrzymujemy w okresach politycznych opresji (wyraźny wzrost w latach 80.), ale do pójścia w drogę popycha nas również gorsza sytuacja ekonomiczna. Kiedy w 2008 r. wybuchł kryzys gospodarczy – zauważa prof. Antoni Jackowski, geograf religii, w rozmowie z KAI – jedyną gałęzią przemysłu turystycznego, który odnotował wzrost, była turystyka religijna.

Ale turystyka nie jest jedynym, a na pewno nie najważniejszym celem tych, którzy idą na pielgrzymkę. Prof. Jackowski twierdzi, że główną motywacją jest przeżycie religijne, duchowe. Na dalszym miejscu jest okazja do wyciszenia, refleksji, ale też nawiązywanie...

11766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]