Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Nieznośna lekkość ducha

Nieznośna lekkość ducha

11.08.2009
Czyta się kilka minut
Przechodzą setki kilometrów. Wielu wyrusza na pielgrzymi szlak co roku. Choć frekwencja tego lata wydaje się mniejsza niż w ubiegłych, nic nie zapowiada zaniku masowego fenomenu pieszych pielgrzymek. Jaka jest jego tajemnica?
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny, 2 sierpnia 2009 r. /fot. Krzysztof Świderski / PAP
N

Najdłuższy szlak na Jasną Górę liczy 640 km - taką odległość mają do pokonania pielgrzymi z Helu (zajmuje im to 19 dni). Tradycyjnie największe pielgrzymki idą z Warszawy - aż siedem odrębnych grup, w sumie kilkanaście tysięcy osób, oraz z Krakowa - średnio osiem tysięcy pątników. Z Warszawy idzie także najstarsza pielgrzymka, zorganizowana już po raz 298. - jej genezą stała się modlitwa o ustanie zarazy szalejącej w stolicy na początku XVIII wieku. Jak potwierdzają świadectwa, warszawskich pielgrzymów nie odstraszyła nawet wojna czy czasy stalinowskie.

Pojawiają się też nowe formy pielgrzymowania. Od siedmiu lat organizowana jest pielgrzymka na rolkach. Cieszy się ona coraz większym powodzeniem: w tym roku prawdopodobnie pojadą aż dwie ponad 20-osobowe grupy. 270-kilometrową trasę z Warszawy do Częstochowy rolkowcy pokonują w ciągu czterech dni - średnio 70...

7947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]