Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Imperium kontratakuje

Imperium kontratakuje

19.03.2017
Czyta się kilka minut
Gdyby Facebook był państwem, bylibyśmy w nim półobywatelami uzależnionymi od niekontrolowalnych i abstrakcyjnych sił. W takich warunkach moglibyśmy się upominać co najwyżej o „oświecony despotyzm”, a nie o żadną demokrację.
Mark Zuckerberg podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Goście obserwują go przez wirtualne okulary, 22 lutego 2016 r. Fot. Mark Zuckerberg / facebook.com
W

W 2013 r. Dave Eggers, aktywista i pisarz, opublikował powieść „Krąg” o totalitarnych ambicjach monopoli internetowych.

Pomysły godne najgorszych reżimów przeszłości mogą one sprzedać publiczności i decydentom jako innowacje, technologiczne przełomy czy wręcz filantropię. Wymyślony przez pisarza Krąg jest czymś w rodzaju połączenia Facebooka, Google’a i Apple’a w jedno: dostawcą technologii i siecią społecznościową, ośrodkiem naukowym, utopijnym kampusem korporacyjnym i wielkim przemysłowym molochem, który twardo lobbuje za swoim interesem. Eggers zachęca, byśmy spojrzeli za fasadę „innowacyjnych” projektów i zastanowili się, czym są naprawdę ambicje współcześnie istniejących wielkich korporacji technologicznych.

Powieściowy Krąg dopisuje do repertuaru swoich zadań „prodemokratyczny” projekt – twórcy sieci chcą, aby każdy, kto ma konto w Kręgu (czyli każdy obywatel i...

17668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]