Ładowanie...
Imperator
Od lat młodzieńczych metoda pracy Karajana była ta sama. Zrazu mozolne ćwiczenie partii w sekcjach instrumentalnych, następnie ostrożne ich łączenie, cyzelowanie szczegółów, wreszcie nadawanie artystycznego kształtu całemu utworowi, osiąganie formalnej koherencji. Pacyfikował przy tym natychmiast wszelkie solistyczne zapędy muzyków. Artystyczny organizm miał być poddany jemu bezgranicznie. Żądał zaufania bezwarunkowego. Tylko wówczas, mając wpływ na najmniejszy detal zespołowego muzykowania, mógł kreować arcydzieła.
Dzięki systematycznej pracy jego ukochana orkiestra, Berlińscy Filharmonicy, z którą jednak przy końcu życia popadł w konflikt, uzyskała niepowtarzalne, szlachetne brzmienie, którego echo do dziś odbija się w Zirkus-Karajan przy Potsdamer Platz. Znakiem rozpoznawczym zespołu stały się instrumenty smyczkowe, niebywale stopliwe, o barwie nasyconej,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]