Reklama

Ładowanie...

Imperator

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Na dyrygencki podest wkraczał energicznie, krokiem sprężystym, choć drobnym. Kiedy unosił dłonie, koncentracja muzyków i publiczności sięgała zenitu. Jeszcze wyrazisty przedtakt i z ciszy wyłaniała się muzyka.
O

Od lat młodzieńczych metoda pracy Karajana była ta sama. Zrazu mozolne ćwiczenie partii w sekcjach instrumentalnych, następnie ostrożne ich łączenie, cyzelowanie szczegółów, wreszcie nadawanie artystycznego kształtu całemu utworowi, osiąganie formalnej koherencji. Pacyfikował przy tym natychmiast wszelkie solistyczne zapędy muzyków. Artystyczny organizm miał być poddany jemu bezgranicznie. Żądał zaufania bezwarunkowego. Tylko wówczas, mając wpływ na najmniejszy detal zespołowego muzykowania, mógł kreować arcydzieła.

Dzięki systematycznej pracy jego ukochana orkiestra, Berlińscy Filharmonicy, z którą jednak przy końcu życia popadł w konflikt, uzyskała niepowtarzalne, szlachetne brzmienie, którego echo do dziś odbija się w Zirkus-Karajan przy Potsdamer Platz. Znakiem rozpoznawczym zespołu stały się instrumenty smyczkowe, niebywale stopliwe, o barwie nasyconej,...

3788

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]