Reklama

Czarodziejski róg

Czarodziejski róg

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Tak wielki i prestiżowy festiwal wymagał udziału wybitnych maszyn orkiestrowych, łącznie z najsłynniejszą, Filharmonii Berlińskiej. Ale bohaterem był jeden instrument.
Sir Simon Rattle z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej Fot. Berliner Festspiele
W

Warszawska Jesień pod znakiem innych instrumentów? Berliński Musikfest z mottem „Also blus das Alphorn heut” („Tak dziś grał alpejski róg”)? Czyżby organizatorom najważniejszych imprez muzycznych Europy kończyły się pomysły?
A może wręcz przeciwnie? Niewykluczone, że po epoce festiwali, których programy osadzano w najrozmaitszych kontekstach społecznych, historycznych i politycznych, nadszedł czas analizy zagadnień bezpośrednio związanych z muzyką. Czas powrotu do koncepcji tej najbardziej abstrakcyjnej ze sztuk jako czystej gry dźwięków, niezaangażowanej w żadną debatę publiczną.
Temat muzyczny
Winrich Hopp, niemiecki muzykolog i historyk filozofii, dyrektor Musikfest Berlin, wielokrotnie podkreślał, że osią programową tej corocznej imprezy jest muzyka orkiestrowa, repertuar komponowany z myślą o zinstytucjonalizowanej machinie do...

8939

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]