Reklama

Imieniem Boga jest Miłosierdzie

Imieniem Boga jest Miłosierdzie

17.01.2016
Czyta się kilka minut
W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa książka papieża Franciszka „Miłosierdzie to imię Boga”; jej polski przekład opublikował Znak.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
J

Jest pięknie i poręcznie wydana, dobrze przetłumaczona, świetnie ją się czyta. Brawo! Doskonały prezent dla bliskiej osoby i obowiązkowa lektura w trwającym Roku Świętym Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia.

Jedno jedyne zastrzeżenie dotyczy tytułu polskiej wersji, a zwracam na to uwagę nie dlatego, żeby się czepiać, tylko po to, żeby nie przeoczyć istotnego klucza interpretacyjnego. Włoski tytuł książki brzmi bowiem: „Il nome di Dio è Misericordia”, czyli „Imieniem Boga jest Miłosierdzie”.

 Jak widać, książka Ojca Świętego jest książką o Bogu, a nie o miłosierdziu. Nie jest poświęcona abstrakcyjnej cnocie czy „postawie”, którą można tak czy inaczej opisywać (nawet wskazując jej źródło czy przykład w Bogu) – definiować, zestawiać z innymi cnotami, porównywać, hierarchizować (jak to się aż nader chętnie czyni: „ile miłosierdzia, a ile sprawiedliwości?”). Nie...

3981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]