Reklama

Skłóceni bracia miłosiernego Ojca

Skłóceni bracia miłosiernego Ojca

29.11.2015
Czyta się kilka minut
8 grudnia 1965 r. zakończył się Sobór Watykański II. Co ma wspólnego świętowanie jego zakończenia z Rokiem Miłosierdzia?
Msza na otwarcie Synodu Biskupów o Rodzinie. Bazylika Świętego Piotra, Watykan, 04.10.2015 r. / Fot. Alessandra Tarantino/AP/FOTOLINK/EASTNEWS
C

Choć trudno kwestionować jego wagę, trzeba mieć świadomość, że niemal tuż po uroczystym zamknięciu obrad zaczął się teologiczny spór o właściwą interpretację i ocenę Vaticanum II. Większość katolików przyjęła go z radością, niektórzy potraktowali nawet jako nowe „wylanie” Ducha Świętego, byli jednak i tacy, którzy uznali jego postanowienia za zdradę. Spór ten nasilił się podczas pontyfikatu Benedykta XVI i zaczął być określany jako spór pomiędzy „hermeneutyką ciągłości” a „hermeneutyką zerwania”.

Zwolennicy „hermeneutyki zerwania” interpretują Vaticanum II jako wydarzenie przełomowe, które radykalnie zmieniło bieg nurtu chrześcijańskiej tradycji w jej katolickiej odmianie. Tu jednak pojawia się podział. Jedni bowiem uznają ów zwrot za powrót do ewangelicznego chrześcijaństwa po wielu wiekach „ery konstantyńskiej”, w której polityczno-kulturowe uwikłanie...

12670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]