Reklama

Ładowanie...

Skłóceni bracia miłosiernego Ojca

29.11.2015
Czyta się kilka minut
8 grudnia 1965 r. zakończył się Sobór Watykański II. Co ma wspólnego świętowanie jego zakończenia z Rokiem Miłosierdzia?
Msza na otwarcie Synodu Biskupów o Rodzinie. Bazylika Świętego Piotra, Watykan, 04.10.2015 r. / Fot. Alessandra Tarantino/AP/FOTOLINK/EASTNEWS
C

Choć trudno kwestionować jego wagę, trzeba mieć świadomość, że niemal tuż po uroczystym zamknięciu obrad zaczął się teologiczny spór o właściwą interpretację i ocenę Vaticanum II. Większość katolików przyjęła go z radością, niektórzy potraktowali nawet jako nowe „wylanie” Ducha Świętego, byli jednak i tacy, którzy uznali jego postanowienia za zdradę. Spór ten nasilił się podczas pontyfikatu Benedykta XVI i zaczął być określany jako spór pomiędzy „hermeneutyką ciągłości” a „hermeneutyką zerwania”.

Zwolennicy „hermeneutyki zerwania” interpretują Vaticanum II jako wydarzenie przełomowe, które radykalnie zmieniło bieg nurtu chrześcijańskiej tradycji w jej katolickiej odmianie. Tu jednak pojawia się podział. Jedni bowiem uznają ów zwrot za powrót do ewangelicznego chrześcijaństwa po wielu wiekach „ery konstantyńskiej”, w której polityczno-kulturowe uwikłanie...

12670

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]