Reklama

Ile misji w kuchni

Ile misji w kuchni

23.05.2016
Czyta się kilka minut
Jedenaście tysięcy. Tyle przepisów i porad kuchennych zniknie wraz z zamknięciem strony BBC Food.
Fot. TOPFOTO / FORUM
Fot. TOPFOTO / FORUM

​Podobno w internecie nic nie ginie, o czym boleśnie przekonują się politycy, gdy wyciąga się im wypowiedzi sprzed lat. Na upartego więc przepisy będą dostępne, ale tylko dla tych, którzy zachowają sobie w zakładkach na komputerze konkretne linki. Nie będzie już można ich przeglądać na porządnie zindeksowanej stronie, gdzie znajdujemy chociażby tak pożyteczne, zuchwale niepoprawne działy jak „łatwe kolacje z kiełbaskami”.

Czy kiełbaski nie licowały z powagą największego publicznego nadawcy na świecie? Otóż nie powaga okazała się problemem, lecz wielkość. Kierownictwo stacji tłumaczy, że nigdy nie zakładano, jakoby BBC miała być „wszystkim dla wszystkich”. Że jej rozległe odnogi internetowe zaczynają mieć ambicje „imperialne” i mogą mimochodem zagrozić serwisom np. gazet, które przenoszą swoje własne działania coraz bardziej do sieci. A zatem wszystko to, co nie jest informacją...

5870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]