Reklama

Ile człowieka w maszynie

Ile człowieka w maszynie

04.04.2015
Czyta się kilka minut
Debiut Brytyjczyka Alexa Garlanda to jeden z najbardziej smakowitych filmów science fiction, jakie ostatnio powstały.
Kadr z filmu „Ex Machina” Fot. Materiały prasowe
W

W 2007 r. japoński konstruktor robotów Hiroshi Ishiguro przeprowadził eksperyment z udziałem swojej 10-letniej córki. Zbudował geminoida, czyli maszynę stworzoną na jego własny obraz i podobieństwo, sensorycznie sprzężoną z oryginałem, wiernie naśladującą jego mimikę i ruchy oraz wyposażoną w jego głos, a następnie zaaranżował interaktywne spotkanie małej Lisy z kopią taty.

Dziewczynka, pomimo oswojenia z tematem (kilka lat wcześniej ojciec stworzył replikę jej osoby) i mimo przyjaznych warunków eksperymentu, zareagowała strachem i niechęcią. Uznała geminoida za istotę całkowicie obcą. Konfrontację tę zarejestrowała duńska dokumentalistka Phie Ambo i włączyła do swego filmu „Mechaniczna miłość”, traktującego o relacjach emocjonalnych między człowiekiem a robotem. Czego zabrakło geminoidowi? Profesor Ishiguro używa określenia sonzai-kan, oznaczającego właściwą każdemu...

6032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]