Reklama

Historia pod plebiscyt

Historia pod plebiscyt

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Czy Machu Picchu będzie następcą legendarnych Wiszących Ogrodów Babilonu? Czy Chrystus z Corcovado jest współczesnym odpowiednikiem Kolosa Rodyjskiego? Czy lista Nowych Siedmiu Cudów Świata jest kanonem dzieł ludzkiej myśli? A może to jedynie największe w dziejach globalne internetowe igrzyska?.
Chichen Itza – El Castillo, Meksyk / Fot. AARON LOGAN (CC)
0

07.07.2007 - ta wyjątkowa data jest nie tylko rezerwowanym od miesięcy wymarzonym terminem ślubów, ale też - ceremonii prowadzonej przez Bena Kingsleya w Lizbonie na Estadio da Luz: ogłoszenia listy Nowych Siedmiu Cudów Świata. To finał ogromnej światowej kampanii i prawdopodobnie największego telefoniczno-internetowego głosowania w dziejach.

O ile można mieć wątpliwości, czy jego wynik powinien być uznawany za współczesny odpowiednik klasycznego spisu, o tyle sam plebiscyt, mimo że jest przede wszystkim globalną zabawą, wyróżnia się w zalewie innych tego typu rankingów, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym. Całej akcji przyświeca bowiem hasło ochrony zabytków i dziedzictwa cywilizacji.

Przegłosowane piramidy

Moda na wartościowanie różnych form cywilizacyjnego dorobku osiągnęła kulminację na przełomie wieków....

10148

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]