Reklama

Historia pod plebiscyt

Historia pod plebiscyt

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Czy Machu Picchu będzie następcą legendarnych Wiszących Ogrodów Babilonu? Czy Chrystus z Corcovado jest współczesnym odpowiednikiem Kolosa Rodyjskiego? Czy lista Nowych Siedmiu Cudów Świata jest kanonem dzieł ludzkiej myśli? A może to jedynie największe w dziejach globalne internetowe igrzyska?.
Chichen Itza – El Castillo, Meksyk / Fot. AARON LOGAN (CC)
0

07.07.2007 - ta wyjątkowa data jest nie tylko rezerwowanym od miesięcy wymarzonym terminem ślubów, ale też - ceremonii prowadzonej przez Bena Kingsleya w Lizbonie na Estadio da Luz: ogłoszenia listy Nowych Siedmiu Cudów Świata. To finał ogromnej światowej kampanii i prawdopodobnie największego telefoniczno-internetowego głosowania w dziejach.

O ile można mieć wątpliwości, czy jego wynik powinien być uznawany za współczesny odpowiednik klasycznego spisu, o tyle sam plebiscyt, mimo że jest przede wszystkim globalną zabawą, wyróżnia się w zalewie innych tego typu rankingów, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym. Całej akcji przyświeca bowiem hasło ochrony zabytków i dziedzictwa cywilizacji.

Przegłosowane piramidy

Moda na wartościowanie różnych form cywilizacyjnego dorobku osiągnęła kulminację na przełomie wieków....

10148

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]