Jeszcze więcej dziejów

Prof. Andrzej Chwalba, historyk: Mimo trwałych fundamentów – tradycji greckiej, rzymskiej i chrześcijaństwa – europejskość zawsze ulegała zmianie. Może właśnie teraz powstaje nowa? | Jeśli historię...

Reklama

Jeszcze więcej dziejów

Jeszcze więcej dziejów

11.03.2020
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Chwalba, historyk: Mimo trwałych fundamentów – tradycji greckiej, rzymskiej i chrześcijaństwa – europejskość zawsze ulegała zmianie. Może właśnie teraz powstaje nowa? | Jeśli historię będą dalej opowiadać państwa autokratyczne, powielające spójną, choć fałszywą narrację, to Polsce w tej opowieści nie sposób będzie zachować cnotę.
DIMITRI OTIS / GETTY IMAGES
DIMITRI OTIS / GETTY IMAGES
M

MARCIN ŻYŁA: Czy świat czeka wielka zmiana?
ANDRZEJ CHWALBA: Nie wydaje się raczej, aby nagle nastąpiła.

Jak to?
Jesteśmy dość dobrze zabezpieczeni przed bronią jądrową. Choć zabrzmi to prowokacyjnie, stała się ona gwarancją pokoju. Konflikty znajdują rozwiązania. Do niedawna były wyraźne podziały na przyjaciół i wrogów, państwa sprzymierzały się ze sobą ze względu na zbieżność interesów. Dziś globalizacja sprawiła, iż brytyjskie przysłowie o tym, że sojusze są zmienne, a biznes jest stały, nabrało aktualności. Wrogowie są powiązani ze sobą interesami i gdy przychodzi do konfliktu, nie przekraczają pewnej granicy. Nie da się zwalczać w pojedynkę terroryzmu, epidemii czy zagrożeń ekologicznych.

Wygląda na to, że skomplikowanie świata jest jego najlepszą polisą ubezpieczeniową.

Czeka nas stabilizacja?...

18063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]