Reklama

Grzech, pamięć i taśmy wideo

Grzech, pamięć i taśmy wideo

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Film Michaela Hanekego tylko naskórkowo dotyka problemu integracji ciemnoskórych imigrantów. W sposób niezwykle przenikliwy zajmuje się natomiast problemem sumienia, zepchniętego na margines w świecie przyjemności i kompromisów.
P

Początek jak z “Zagubionej autostrady" Davida Lyncha. Bohater znajduje pod drzwiami kasetę wideo. Ktoś zarejestrował na niej urywki z jego życia: fasadę domu, mieszkańców wychodzących rano do pracy. Tajemnicze przesyłki zaczynają się powtarzać. To, co początkowo zdawało się sztubackim żartem, zaczyna powoli niepokoić i osaczać. Wiemy, że nic już w życiu Georgesa nie będzie takie samo. Daniel Auteuil gra tutaj telewizyjnego dziennikarza prowadzącego programy o książkach. Ma żonę i dziecko, zbudował wokół siebie ład i nie mamy wątpliwości, że jest człowiekiem przyzwoitym. Ale czy nim pozostanie?

Georges nie ma pojęcia, kto go nęka. Dopiero seria makabrycznych rysunków dołączonych do kaset uświadomi mu, zrazu w snach i przebłyskach świadomości, kim może być ów psychiczny sadysta. Bohater odkrywa - przed nami, przed żoną, przed sobą samym - wstydliwy epizod z...

6204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]