Reklama

Grzech, pamięć i taśmy wideo

Grzech, pamięć i taśmy wideo

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Film Michaela Hanekego tylko naskórkowo dotyka problemu integracji ciemnoskórych imigrantów. W sposób niezwykle przenikliwy zajmuje się natomiast problemem sumienia, zepchniętego na margines w świecie przyjemności i kompromisów.
P

Początek jak z “Zagubionej autostrady" Davida Lyncha. Bohater znajduje pod drzwiami kasetę wideo. Ktoś zarejestrował na niej urywki z jego życia: fasadę domu, mieszkańców wychodzących rano do pracy. Tajemnicze przesyłki zaczynają się powtarzać. To, co początkowo zdawało się sztubackim żartem, zaczyna powoli niepokoić i osaczać. Wiemy, że nic już w życiu Georgesa nie będzie takie samo. Daniel Auteuil gra tutaj telewizyjnego dziennikarza prowadzącego programy o książkach. Ma żonę i dziecko, zbudował wokół siebie ład i nie mamy wątpliwości, że jest człowiekiem przyzwoitym. Ale czy nim pozostanie?

Georges nie ma pojęcia, kto go nęka. Dopiero seria makabrycznych rysunków dołączonych do kaset uświadomi mu, zrazu w snach i przebłyskach świadomości, kim może być ów psychiczny sadysta. Bohater odkrywa - przed nami, przed żoną, przed sobą samym - wstydliwy epizod z...

6204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]