Reklama

Ładowanie...

Nigdy nie ustaje

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Wielki reżyser znów dobiera się do naszego świętego spokoju. Operuje na żywej tkance.
Jean-Louis Trintignant i Emmanuelle Riva – bohaterowie „Miłości” Fot. Gutek Film
P

Podobno miarą wielkości artysty jest zdolność zaprzeczenia samemu sobie. Radykalna wolta pociąga za sobą ryzyko, które nie pozwala zastygnąć w formalinie, z gębą szacownego mistrza. Michael Haneke swoim najnowszym filmem zaskoczył wszystkich, którzy upatrywali w nim mrocznego proroka naszych czasów. W wieku 70 lat przenicował własne spojrzenie, wyczyścił styl, zamknął się z parą sędziwych aktorów w paryskim mieszkaniu, by opowiedzieć o tym, co najważniejsze i najbardziej intymne.

Dotychczas był przede wszystkim błyskotliwym diagnostą chorób naszych czasów: różnych form uwodzenia złem („Biała wstążka”, „Funny Games”), wyparcia winy („Ukryte”), mieszczańskiej hipokryzji („Pianistka”), moralnego konformizmu („Wideo Benny’ego”, „Kod nieznany”) czy konsumpcyjnych mdłości („Siódmy kontynent”).

Z każdym kolejnym tytułem zastanawialiśmy się, z której strony Haneke uderzy tym...

6377

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]