Reklama

Nigdy nie ustaje

Nigdy nie ustaje

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Wielki reżyser znów dobiera się do naszego świętego spokoju. Operuje na żywej tkance.
Jean-Louis Trintignant i Emmanuelle Riva – bohaterowie „Miłości” Fot. Gutek Film
P

Podobno miarą wielkości artysty jest zdolność zaprzeczenia samemu sobie. Radykalna wolta pociąga za sobą ryzyko, które nie pozwala zastygnąć w formalinie, z gębą szacownego mistrza. Michael Haneke swoim najnowszym filmem zaskoczył wszystkich, którzy upatrywali w nim mrocznego proroka naszych czasów. W wieku 70 lat przenicował własne spojrzenie, wyczyścił styl, zamknął się z parą sędziwych aktorów w paryskim mieszkaniu, by opowiedzieć o tym, co najważniejsze i najbardziej intymne.

Dotychczas był przede wszystkim błyskotliwym diagnostą chorób naszych czasów: różnych form uwodzenia złem („Biała wstążka”, „Funny Games”), wyparcia winy („Ukryte”), mieszczańskiej hipokryzji („Pianistka”), moralnego konformizmu („Wideo Benny’ego”, „Kod nieznany”) czy konsumpcyjnych mdłości („Siódmy kontynent”).

Z każdym kolejnym tytułem zastanawialiśmy się, z której strony Haneke uderzy tym...

6377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]