Reklama

Głosy

Głosy

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Marian Stala: BLISKO WIERSZA
T

Trzydzieści tekstów poetyckich i trzydzieści interpretacji, „prywatny zbiór poetyckich olśnień i zaciekawień”. Szkoła wrażliwej lektury, ale trochę też autobiografia krytyka, dyskretnie naszkicowana poprzez wskazanie własnych fascynacji.

Nowa książka Mariana Stali – świetnego literaturoznawcy, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, do niedawna także felietonisty „Tygodnika Powszechnego” – stanowi bowiem autorską kompozycję ułożoną z wcześniejszych publikacji, która tworzy nową, spójną całość. Tytuł pożyczony został z rubryki, którą Stala prowadził niegdyś w nieregularnym kwartalniku „NaGłos”, będącym papierową kontynuacją niezależnego „pisma mówionego” z lat 80. „»Blisko wiersza«: te dwa słowa były (i w pewnej mierze pozostały) najkrótszym wykładem mojego krytycznoliterackiego programu” – tłumaczy dziś autor. I dodaje: „Najbliżej wiersza jesteśmy wtedy, gdy...

4385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]