Reklama

Głośny zalotnik

Głośny zalotnik

04.11.2019
Czyta się kilka minut
Na różne sposoby samce ptaków próbują uwieść partnerki: czasem chwalą się skomplikowanym układem tanecznym, czasem oszałamiającym upierzeniem albo bogatym repertuarem zapamiętanych piosenek.
ANSELMO D’AFFONSECA / AFP / EAST NEWS
U

U dzwonnika białego, tropikalnego ptaka z Ameryki Południowej, dobór płciowy wynalazł jeszcze inny klucz do serca samic: głośne pieśni. Jak poinformowali w „Current Biology” Jeffrey Podos i Mario Cohn-Haft, koncerty wykonywane przez dzwonniki podczas zalotów osiągają głośność 125 dB – czyli są bardziej hałaśliwe niż młot pneumatyczny czy koncerty rockowe. Te donośne pieśni nie są wykonywane po to, by zwabić samice znajdujące się gdzieś w oddali – samce najgłośniej śpiewają tuż przy głowach samic, dla których randka może się skończyć uszkodzeniem słuchu. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]