Reklama

Głos mózgu

Głos mózgu

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Prace nad interfejsami mózg-komputer (BCI) prowadzone są na całym świecie.
O

Ogólna zasada jest stała: ludzkim myślom towarzyszą wzorce aktywności mózgu, które komputer może identyfikować i zapisywać jako sygnały cyfrowe, używane np. do poruszania myszką albo ramieniem robota.

Tym razem w „Scientific Reports” Hassan Akbari i współpracownicy opisali postępy w pracach nad stworzeniem BCI, w którym komputer generowałby mowę na podstawie analizy aktywności ludzkiej kory słuchowej.

W badaniu piątka neurochirurgicznych pacjentów z elektrodami wszczepionymi bezpośrednio do mózgu (ale o niezaburzonych zdolnościach werbalnych) przysłuchiwała się różnym zdaniom. Zapis aktywności ich mózgu został użyty do wytrenowania syntezatora mowy. Metoda z użyciem BCI okazała się znacznie skuteczniejsza niż generowanie dźwięków na podstawie samego zapisu cyfrowego ludzkiej mowy, choć ciągle daleko jej do doskonałości. Na razie udaje się m.in. tworzyć wypowiedzi złożone z sekwencji liczb, które są zrozumiałe w 75 proc. Badania te otwierają jednak drogę do tworzenia nowych metod sterowania aplikacjami, a nawet budowy protez dla osób z zaburzeniami mowy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]