Reklama

Ładowanie...

Słowo, fraza i dźwięk

19.09.2017
Czyta się kilka minut
John Eliot Gardiner dostał od ojca lekcję: muzyka jest nieodłącznym elementem życia codziennego, równie oczywistym, jak poranny obrządek zwierząt gospodarskich.
52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. John Eliot Gardiner stoi czwarty od lewej. Wrocław, 8 września 2017 r. SŁAWEK PRZERWA / MATERIAŁY ORGANIZATORA
J

Jak można streścić artystyczne doświadczenie Johna Eliota Gardinera? Dyrygent właśnie odpowiada na to cyklem koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych, podczas których – z okazji 450. rocznicy urodzin kompozytora – wykonuje wszystkie trzy zachowane opery Claudia Monteverdiego. Odprysk, ale niezwykle znaczący, trafił także do Wrocławia: festiwal Wratislavia Cantans otwarty został dwukrotnie wykonanym „Powrotem Ulissesa do ojczyzny”. Najrzadziej grana z trzech oper – właściwie nie bardzo wiadomo, dlaczego – także przez samego Gardinera podjęta została w tym roku po raz pierwszy w życiu. Pozostałymi dyryguje od kilkudziesięciu lat, a muzyka Monteverdiego towarzyszy mu od dzieciństwa. Z jej też pomocą dokonał najważniejszego życiowego wyboru.

Powrót do ojczyzny

A możliwości wyboru kariery miał pod dostatkiem. Wychował się w starej angielskiej rodzinie o wielkich...

13147

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]