Reklama

Słowo, fraza i dźwięk

Słowo, fraza i dźwięk

19.09.2017
Czyta się kilka minut
John Eliot Gardiner dostał od ojca lekcję: muzyka jest nieodłącznym elementem życia codziennego, równie oczywistym, jak poranny obrządek zwierząt gospodarskich.
52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. John Eliot Gardiner stoi czwarty od lewej. Wrocław, 8 września 2017 r. SŁAWEK PRZERWA / MATERIAŁY ORGANIZATORA
J

Jak można streścić artystyczne doświadczenie Johna Eliota Gardinera? Dyrygent właśnie odpowiada na to cyklem koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych, podczas których – z okazji 450. rocznicy urodzin kompozytora – wykonuje wszystkie trzy zachowane opery Claudia Monteverdiego. Odprysk, ale niezwykle znaczący, trafił także do Wrocławia: festiwal Wratislavia Cantans otwarty został dwukrotnie wykonanym „Powrotem Ulissesa do ojczyzny”. Najrzadziej grana z trzech oper – właściwie nie bardzo wiadomo, dlaczego – także przez samego Gardinera podjęta została w tym roku po raz pierwszy w życiu. Pozostałymi dyryguje od kilkudziesięciu lat, a muzyka Monteverdiego towarzyszy mu od dzieciństwa. Z jej też pomocą dokonał najważniejszego życiowego wyboru.

Powrót do ojczyzny

A możliwości wyboru kariery miał pod dostatkiem. Wychował się w starej angielskiej rodzinie o wielkich...

13147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]