Reklama

Słowo, fraza i dźwięk

Słowo, fraza i dźwięk

19.09.2017
Czyta się kilka minut
John Eliot Gardiner dostał od ojca lekcję: muzyka jest nieodłącznym elementem życia codziennego, równie oczywistym, jak poranny obrządek zwierząt gospodarskich.
52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. John Eliot Gardiner stoi czwarty od lewej. Wrocław, 8 września 2017 r. SŁAWEK PRZERWA / MATERIAŁY ORGANIZATORA
J

Jak można streścić artystyczne doświadczenie Johna Eliota Gardinera? Dyrygent właśnie odpowiada na to cyklem koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych, podczas których – z okazji 450. rocznicy urodzin kompozytora – wykonuje wszystkie trzy zachowane opery Claudia Monteverdiego. Odprysk, ale niezwykle znaczący, trafił także do Wrocławia: festiwal Wratislavia Cantans otwarty został dwukrotnie wykonanym „Powrotem Ulissesa do ojczyzny”. Najrzadziej grana z trzech oper – właściwie nie bardzo wiadomo, dlaczego – także przez samego Gardinera podjęta została w tym roku po raz pierwszy w życiu. Pozostałymi dyryguje od kilkudziesięciu lat, a muzyka Monteverdiego towarzyszy mu od dzieciństwa. Z jej też pomocą dokonał najważniejszego życiowego wyboru.

Powrót do ojczyzny

A możliwości wyboru kariery miał pod dostatkiem. Wychował się w starej angielskiej rodzinie o wielkich...

13147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobne teksty

Dorota Kozińska, Jakub Puchalski
Wojciech Bonowicz, Piotr Matywiecki, Marian Stala, Dariusz Sośnicki, Andrzej Franaszek
Jan Błoński, Marek Edelman, Czesław Miłosz, Jerzy Turowicz, Joanna Gromek-Illg

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]