Reklama

Gdybym

Gdybym

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Gdybym był Maorysem, chciałbym, by głowy moich przodków wróciły na Nową Zelandię, gdybym był Egipcjaninem - walczyłbym o Nefretete. Gdybym był Turkiem, szukałbym w Wiedniu szczątków Kara Mustafy.
G

Gdybym zaiste był Słowianinem, chciałbym, by Watykan oddał przedmioty zabrane z Kalisza w czasach chrystianizowania Słowian. Gdybym był Chińczykiem, żądałbym zwrotu rzeźb, zabranych ongiś z pałacu cesarskiego. Gdybym był Peruwiańczykiem, chciałbym, by natychmiast oddano nam, Peruwiańczykom, skarby zabrane z Machu Picchu. Gdybym był Czechem, zaangażowałbym się w spór o zwrot bawarskiego lasu Egerwald. Gdybym był Meksykaninem, chciałbym zwrotu zabytków czasów prekolumbijskich. Gdybym był Japończykiem, oczekiwałbym zwrotu Kuryli. Gdybym był Rosjaninem, oczekiwałbym od Gruzji zwrotu zostawionych tam niegdyś rakiet. Gdybym był Bułgarem, chciałbym, by Rosjanie oddali nam, Bułgarom, archiwa, walczyłbym też, by świat uznał nasze moralne i materialne prawa do Lactobacillus bulgaricus. Gdybym był Austriakiem, domagałbym się zwrotu Galicji. Gdybym, och, gdybym był Węgrem, prócz Galicji...

2668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]