Reklama

Gdybym

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Gdybym był Maorysem, chciałbym, by głowy moich przodków wróciły na Nową Zelandię, gdybym był Egipcjaninem - walczyłbym o Nefretete. Gdybym był Turkiem, szukałbym w Wiedniu szczątków Kara Mustafy.
G

Gdybym zaiste był Słowianinem, chciałbym, by Watykan oddał przedmioty zabrane z Kalisza w czasach chrystianizowania Słowian. Gdybym był Chińczykiem, żądałbym zwrotu rzeźb, zabranych ongiś z pałacu cesarskiego. Gdybym był Peruwiańczykiem, chciałbym, by natychmiast oddano nam, Peruwiańczykom, skarby zabrane z Machu Picchu. Gdybym był Czechem, zaangażowałbym się w spór o zwrot bawarskiego lasu Egerwald. Gdybym był Meksykaninem, chciałbym zwrotu zabytków czasów prekolumbijskich. Gdybym był Japończykiem, oczekiwałbym zwrotu Kuryli. Gdybym był Rosjaninem, oczekiwałbym od Gruzji zwrotu zostawionych tam niegdyś rakiet. Gdybym był Bułgarem, chciałbym, by Rosjanie oddali nam, Bułgarom, archiwa, walczyłbym też, by świat uznał nasze moralne i materialne prawa do Lactobacillus bulgaricus. Gdybym był Austriakiem, domagałbym się zwrotu Galicji. Gdybym, och, gdybym był Węgrem, prócz Galicji...

2668

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]