Reklama

Bye, bye Brytanio

Bye, bye Brytanio

02.04.2017
Czyta się kilka minut
Relacje Brytyjczyków z Europą kontynentalną zawsze były burzliwe. Niełatwe będzie także ich wyjście z Unii. Nie wiadomo nawet, czy Zjednoczone Królestwo pozostanie zjednoczone.
Donald Tusk i ambasador Zjednoczonego Królestwa Tim Barrow po doręczeniu Unii oficjalnego zawiadomienia o Brexicie, Bruksela, 29 marca 2017 r. Fot. Yves Herman / REUTERS / FORUM
J

Jeśli ktoś spodziewał się jeszcze cudu, nagłego zwrotu – to się rozczarował.

Zgodnie z zapowiedziami w środę 29 marca premier Theresa May rozpoczęła oficjalną procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

May uczyniła to w sposób ze wszech miar tradycyjny: list brytyjskiego rządu – z informacją o uruchomieniu słynnego już 50. artykułu – został przewieziony do Brukseli pociągiem kursującym przez tunel zbudowany pod kanałem La Manche.

Ów łącznik, skracający znacząco podróż z Londynu na kontynent, oddano do użytku w połowie lat 90. XX wieku – w czasach, gdy Unia Europejska zmierzała ku rozszerzaniu, a nie kurczeniu. Teraz tą drogą powędrował do Brukseli sześciostronicowy list do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. „Nie ma powodów, aby udawać, że to szczęśliwy dzień. Ani w Brukseli, ani w Londynie” – skomentował Tusk.

Początek pożegnania...

8951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]