Reklama

Gangsterzy z solarium

Gangsterzy z solarium

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Kupujesz stroje od sławnych projektantów, wyjeżdżasz na wakacje do Włoch, jesz obiad w tamtejszej trattorii? Za każdym razem wspierasz neapolitańską mafię.
N

Nawet włoski multipleks wyświetlający film "Gomorra" może okazać się kolejną pralnią brudnych mafijnych pieniędzy. Ich szelest słychać w filmie wszędzie. Przechodzą z rąk do rąk w perfekcyjnie zorganizowanym obiegu. Wizja Camorry w książce Roberta Saviano i filmie Matteo Garronego, choć daleka od spiskowych zabobonów, przyprawia o zawrót głowy: kojarzy się z Wielkim Bratem wciskającym swoje macki w każdy obszar życia. To już nie tylko "państwo w państwie" zastępujące działanie publicznych instytucji, jak opieka społeczna czy policja - to globalna megakorporacja, która ma swoje udziały nawet w zagospodarowaniu terenu byłego World Trade Center w Nowym Jorku.

"Gomorra" bardziej przypomina kino wojenne czy polityczne niż klasyczny film gangsterski. Bez przygotowania zostajemy wrzuceni w sam środek dyskretnych "rozmów na szczycie" i brutalnej codzienności...

5174

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]