Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Fryderyk Chopin
Artykuły na ten temat
Chopin i Jego Europa: XIX wariacja
Jakub Puchalski
„Nie po raz pierwszy” – brzmi tytuł tegorocznego festiwalu Chopin i Jego Europa. Faktycznie, odbywa się nie po raz pierwszy, lecz po raz 19. Kolejny też raz w …
Księga interpretacji muzyki Chopina nadal pozostaje otwarta
Stanisław Leszczyński
,
Karol Furtak
Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu Chopin i Jego Europa: Zapraszamy artystów, którzy nie osiągnęli jeszcze szczytu popularności, ale są ciekawi i …
Geniusze i chów wsobny
Jakub Puchalski
W Konkursie znalazło się troje wyjątkowych pianistów, do których będziemy wracać do końca życia. Dwoje z nich ma już zapewnioną świetną przyszłość. To nie oni…
Rozkoszny kaszel Chopina
Bartosz Kabała
Niektóre patogeny towarzyszą nam od tysięcy lat, zbierają ogromne żniwo i zmieniają pulę naszych genów. Tak wyglądają relacje człowieka z prątkiem gruźlicy.
Aria na strunie G
Dorota Kozińska
Są badacze, których zdaniem Fryderyk Chopin umarł w dziewictwie, a wszelkie jego „romanse” były czysto platoniczne. Inni twierdzą, że stracił zdrowie na…
Wyłuskane wokół Chopina
Jakub Puchalski
„Nie musisz wszystkiego rozumieć” – mówi Cuma do swego kompana w komedii „Vinci”. I tak właśnie, jak ten pomagier, czuję się w związku z festiwalem Chopin i…
Trema mistrza
Ewelina Burda
„Moi chłopcy” – mówi o Szymonie Nehringu i Krzysztofie Książku, którzy tej jesieni oczarowali jury Konkursu Chopinowskiego. Pół wieku temu sam mógł marzyć o…
Finał Konkursu: Koniec odwagi
Jakub Puchalski
Pierwszą nagrodę otrzymał Seong-Jin Cho z Korei Płd. Nagrody pokazują, że sędziowskie grono nie odważyło się zerwać z konwencją.
Chopin godny lub niewygodny
Jakub Puchalski
Po niemal 90 latach istnienia Konkurs Chopinowski pokazuje, że kanony idą w zapomnienie.
Znamy finalistów XVII Konkursu Chopinowskiego
Jakub Puchalski
Oto i specjalność konkursu – werdykt jurorów dopuszczający pianistów do finału. Jak zwykle zaskakujący – nawet bardziej, niż zwykle.
Moment chopinowski
Jakub Puchalski
Hipoteza zakłada, że pięć lat to czas wystarczający, by pojawiły się talenty zdolne udźwignąć cały bagaż oczekiwań, obciążający tytuł laureata (a tym bardziej…
Pokolenie Nintendo. Dlaczego Japończycy tak kochają Chopina?
Haruka Takasaka
Konsola gier wideo Nintendo pojawiła się w 1983 r. i została sprzedana w liczbie 63 milionów egzemplarzy. Gdy któryś z bohaterów umierał, gracz słyszał Chopina…
Happy Birthday, Fryderyku!
Charles Rosen
Chopin był jedynym kompozytorem swojego pokolenia, który po ukończeniu 21 lat nie napisał mało efektownego długiego utworu. Większe kompozycje Schumanna…
W tej muzyce jest duma
Rafał Blechacz
Moja przygoda z muzyką Fryderyka Chopina rozpoczęła się, gdy miałem 11 lat.
Przez całe życie
Alexandre Tharaud
W muzyce Chopina byłem zanurzony od dzieciństwa. Moja matka była nauczycielką tańca klasycznego, a jej studio przylegało do naszego mieszkania.
Chopina gram tylko w domu
Andreas Staier
Andreas Staier, wirtuoz klawesynu i historycznego fortepianu: Chopin będąc wielkim rewolucjonistą w zakresie faktury fortepianowej, harmonii czy sposobu…
Francja: Geniusz w Panteonie?
François-Xavier Szymczak z Paryża
Aux grands hommes, la Patrie reconnaissante": "Wielkim ludziom wdzięczna ojczyzna".
Niemcy: Chopin, czyli wolność
Joachim Trenkner
Najstarsze niemieckie towarzystwo chopinowskie ma swoją siedzibę nie w muzycznej metropolii, jaką jest Berlin, ani nawet nie w takich europejskich centrach…
USA: Najszczęśliwszy chłopiec świata
Magdalena Rittenhouse
Upalne, niedzielne popołudnie. Nie ma czym oddychać. Do nieklimatyzowanego metra schodzi się niczym do czeluści piekieł. Jestem spóźniona. Zbiegam szybko, po…
Japonia: Geniusz udomowiony
Piotr Bernardyn
Wiele mitów o Japonii krąży po świecie, fascynacji Japończyków muzyką Chopina to nie dotyczy.
Dania: Dlaczego go nie lubimy?
Eva Maria Jensen z Kopenhagi
Recepcję muzyki Chopina w Danii można określić jako "brak recepcji". Jest kompozytorem mało znanym, jego utwory rzadko pojawiają się na duńskich…
Chopin na płytach. Część II: Romantyk
Jakub Puchalski
Druga część wyciągu z Chopinowskiej dyskografii to już dojrzałość kompozytora - Scherza i Ballady, Fantazja f-moll i wielkie Polonezy.
Sierpień z Chopinem
Daniel Cichy
6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" trwać będzie aż 31 dni, a na ponad 50 koncertach wystąpi 2000 wykonawców.
Rok Chopinowski w skrócie
Anna S. Dębowska
To najważniejsza z inwestycji zaplanowanych na jubileusz. Pozostałe to m.in. rewitalizacja Żelazowej Woli, miejsca narodzin jubilata, i kościoła w Brochowie, w…
„Tyle rzeczy za piórem zostaje”
Mieczysław Tomaszewski
Rozmawiali Daniel Cichy i Jakub Puchalski
Curriculum vitae geniusza
Artur Bielecki
1810 h 1 marca w mazowieckiej wsi Żelazowa Wola (majątek hrabiostwa Skarbków) urodził się Fryderyk Franciszek Chopin. Tę datę podawał sam kompozytor, choć w …
Architektura emocji
Emanuel Ax
Nie pamiętam dokładnie, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z muzyką Chopina. Miałem sześć albo siedem lat i w radiu usłyszałem Rubinsteina grającego Chopina.…
Chopin był prorokiem
Ignacy Friedman
Około 30 lat temu [czyli ok. 1910 r. - red. "TP"] przygotowałem wydanie wszystkich dzieł Chopina. Przez wiele lat opiniotwórczą rolę odgrywała…
Sól muzyki Chopina
Leszek Możdżer
Mój pierwszy kontakt z utworami Chopina to czasy szkolne i studenckie. I już wtedy - chociaż był to repertuar raczej narzucony - dało się w nim odnaleźć…
Pieśni jak teatralne scenki
Ewa Podleś i Jerzy Marchwiński
Wartość 19 Pieśni, którym wyrządza się krzywdę przypisując niemal wyłącznie powierzchowny, salonowy charakter, wynika z faktu, że w każdej z nich odnaleźć…
Chopin na płytach
Jakub Puchalski
Omówienie Chopinowskiej dyskografii to wyzwanie na miarę Don Kichota. Dlaczegóż jednak nie pokusić się o niewykonalne? Zatem w pierwszym odcinku - utwory…
Romantyczna wolność
Magdalena Warejko
Kevin Kenner i Ensemble XIX przygotowują płytę z utworami orkiestrowymi Chopina. Nagrania zostaną dokonane w Hatchlands Park pod Londynem, gdzie znajduje się…