Reklama

Francuski łącznik

Francuski łącznik

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Barbara Hendricks, John Neal Axelrod, Jean-Guihen Queyras, Alexandre Tharaud: najmocniejszą stroną kolejnej edycji festiwalu okazała się jego obsada.
Z

Zamiarem organizatora jest prezentacja muzyki z jednego tylko kręgu narodowościowego (po Rosji i Austrii czas na Francję), w możliwie jak najlepszych wykonaniach. Ta edukacyjna formuła, bez wyraźnego dyskursywnego klucza, pozostawia jednak pewien niedosyt. Poszczególnym "rozdziałom" festiwalu: muzyce kameralnej, fortepianowej, symfonicznej i operowej (bo tylko w ten sposób można było usystematyzować jego muzyczną treść) nie przyporządkowano żadnego tematycznego łącznika, niezbędnego w przypadku tego typu przedsięwzięć, a konfrontowanie muzyki sacrum w siedmiu odsłonach z jednym tylko widowiskiem scenicznym przynależnym profanum ("Carmen" Bizeta w hali walcowni huty Mittal Steel Poland) mogło tylko wzbudzić podejrzenia o celowe zaburzenie proporcji dla uzyskania efektu komercyjnego.

Trzeba jednak przyznać, że festiwal cieszył się uznaniem publiczności. Ale...

7689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]