Reklama

Tragedia błazna

Tragedia błazna

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Nazwałem tu kiedyś Nigela Kennedy'ego wędrowcem ze skrzypcami. Podczas grania zwykł bowiem przestępować z nogi na nogę, przytupywać do taktu, wprawiać całe ciało w nieustający ruch - jakby dokądś zmierzał.
F

Fortissimo jest zawsze związane z walnięciem o podłogę, kilkoma mocnymi tupnięciami; na piano ciało reaguje wsłuchiwaniem się w subtelne drgania skrzypiec. To niepisany punkt programu, znak rozpoznawalny i oczekiwany. Coś, co weszło w kanon zachowań wirtuoza, jak charakterystyczne przywitanie zaciśniętą pięścią. Ale ten teatr ciała to także sposób komunikacji, dyrygencki znak.

Szukając dalej: ciało reaguje impulsywnie, bo chce pobudzić innych. W przypadku krakowskich filharmoników jest to szczególnie ważne. Ich gra przypomina bowiem wybudzanie niedźwiedzia z długiego zimowego snu. Są mało elastyczni, rutynowi, mechaniczni. Kiedy trzy lata temu grali z Kennedym “Koncert skrzypcowy" Elgara, wrażenie było o niebo lepsze niż dziś. Wyczuwalna była wspólnota - tempa, poruszeń, myśli.

Kennedy powiedział kiedyś, że jest skrzypkiem, dla którego ważna...

5408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]