Reklama

Franciszkowi jest przykro

04.04.2022
Czyta się kilka minut
Po latach nacisków papież przeprosił rdzennych Kanadyjczyków za współudział Kościoła w polityce przymusowej asymilacji. Kolejnym krokiem ma być jego wizyta w tym kraju.
Spotkanie Papieża Franciszka z przedstawicielami ludów rdzennych Kanady. Watykan, 1 kwietnia 2022 r. VATICAN MEDIA / AFP / EAST NEWS
O

Odczuwam wstyd i smutek w związ­ku z doznanymi przez was krzywdami i brakiem szacunku dla waszej tożsamości, kultury i wartości duchowych. Takie zachowanie jest niezgodne z nauczaniem Jezusa Chrystusa. Za godne ubolewania postępowanie członków Kościoła katolickiego proszę o Boże przebaczenie i chcę wam powiedzieć z całego serca, jak bardzo mi przykro” – powiedział papież Franciszek podczas audiencji w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Jego słowom w piątek 1 kwietnia przysłuchiwali się przedstawiciele kanadyjskiego episkopatu oraz członkowie delegacji rdzennych mieszkańców ­Kanady, którzy uczestniczyli w tygodniowych rozmowach w Watykanie.

Oddaj swoje dziecko

Podczas przemówienia kończącego wizytę przedstawicieli Pierwszych Narodów, Inuitów i Metysów, papież przeprosił publicznie za krzywdy, jakich w latach 1883-1998 doznało około 150 tys. rdzennych...

8969

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]