Reklama

Ładowanie...

Franciszek strzelił im do głowy

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Papież i przewodniczący polskiego Episkopatu wezwali parafie do przyjmowania uchodźców. Co one na to?
Tomasz Wilgosz (w niebieskiej koszuli), który przyjął rodzinę uchodźców z Syrii. Oława, 2015 r. Fot. Mieczysław Michalak / AGENCJA GAZETA
T

Tak naprawdę zaczęło się od czytania Listu św. Jakuba: „Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie”. Tomasz Wilgosz zamknął Pismo Święte. – Przyjmiemy rodzinę uchodźców z Syrii – oznajmił żonie i trójce dzieci.

Dotychczas wiódł spokojne życie. Skończył teologię i matematykę. Był rok w Taizé. Angażował się w duszpasterstwa. Jego firma świadcząca usługi marketingowe od kilku lat jest na plusie.

Jeszcze tego samego dnia wypełnił odpowiedni formularz i zadeklarował, że na własną rękę ugości uchodźców. – Akurat zwolniło się mieszkanie, moja teściowa niedomagała, zabraliśmy ją do naszego domu, a jej mieszkanie zamierzaliśmy sprzedać – opowiada. – Sprawa była jasna, można je wykorzystać do pomocy innym ludziom.

Po kilku tygodniach formalności do Oławy dotarła trzyosobowa rodzina z Syrii. Adel, siedemdziesięciolatek, głowa...

10954

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]