Reklama

Zakładnik państwa

Zakładnik państwa

30.08.2021
Czyta się kilka minut
O. Wiesław Dawidowski, konsultor Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek: W obecnym kryzysie granicznym dochodzi do spięcia pomiędzy powinnością moralną a polityczną pragmatyką, która prowadzi do poniżania godności konkretnych ludzi. I to jest haniebne.
Ks. Alfred Wierzbicki przed akcją protestacyjną obok miejsca, w którym koczują migranci z Afganistanu. Usnarz Górny, 27 sierpnia 2021 r. MICHAŁ KOŚĆ / FORUM
A

ARTUR SPORNIAK: Czy Kościół jako instytucja wystarczająco reaguje na kryzys na granicy polsko-białoruskiej?

O. WIESŁAW DAWIDOWSKI OSA: Kościół przede wszystkim stał się zakładnikiem państwa. Wiem od bp. Krzysztofa Zadarki, przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, że miejscowa parafia chciała nieść pomoc uchodźcom, koczującym w pasie granicznym między Białorusią a Polską, ale straż graniczna i wojsko nie dopuszczają ani duchownych, ani wolontariuszy. Tu Kościół ma ręce związane przez państwo. Może jedynie apelować do sumień rządzących o to, by otworzyli oczy i dostrzegli konkretnych ludzi wymagających pomocy, a nie jedynie prowokację Łukaszenki. Sytuacja jest patowa i politycznie zaminowana.

Jednak i bp Zadarko, i Rada Biskupów Diecezjalnych w komunikacie po obradach na Jasnej Górze dziękują lokalnej społeczności, gminom...

10401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kościół jest nie tylko zakładnikime państwa ale przybudówką PiSu. Zamiast być chrześcijański stał się nacjonalistyczny (żeby nie powiedzieć faszystkowski), przestał być chrześcijańśki a stał się polityczny. Kościół po prostu nie ma znaczenia.

Nie spostrzegliście jeszcze (?), że istnieje silna i hałaśliwsza przybudówka kościelna reprezentująca w najpobożniejszych mediach (TVN, Gazeta Wyborcza czy TP, Więź, komercyjne stacje radiowe itd. ) antypisowski nurt duchownych i wspierających ich świeckich. Ślepiście niestety albo udajecie niedowidzącego , iż nie zauważacie kogo wspomniany nurt popiera, choćby milcząco, bez znaku sprzeciwu i to od dawna, jakie siły (żeby nie powiedzieć faszystowskie ) . Skrótowo mówiąc to cały ośmiogwiazdkowy ruch demoNkratyczny z dziarskimi bojówkami, z wulgarnymi hasłami przemocy dążący do rozlewu krwi.

Emek ciągle tylko tropisz tych faszystów, zwłaszcza tam gdzie ich nie ma. Normalnie czysta Antifa. W sumie mnie to nie dziwi, PiS-owi wcale nie tak daleko do lewactwa niż by się pozornie wydawało. Konflikt pozorowany, byle siebie wzajemnie reklamować.

Wystarczy skopiować z netu bądź w bibliotece. Oto skrócony pokaz elokwencji demokratów z urojenia . Najpierw o pisowskim ludzie : [[[[[[[[ """" biomasa nie czyta, nie słucha"""' -- ( to słowa zasłużonego Obrońcy Demokracji z KOD ) ]]]]]]] '''''' biomasa zamieszkuje zachodnie tereny Azji "''' - ( to zaś wypowiedź prawdziwego dziennikarza a nie gebbelsiaka z TVP-PiS ) ]]]]]]]] """" durnie, wyrachowani łajdacy, sprzedawczycy """ ( opinia o wyborcach PiS, wrażliwszego z artystów ) ]]]]]] """"mamy debilne społeczeństwo """"" -- (rodzimy Europejczyk o poparciu dla PiS w 2011 r. ) ]]]]]]] """"""Koniec zbiorowej psychozy, Powrót do rozumu """""" ( postępowy autor, po przegranych przez PiS wyborach w 2007 r.) ]]]]]]]]] """"""głupich jest zawsze dużo """" --( o niewłaściwym elektoracie - właściwy poseł 2011 r. ) r. ) ]]]]]]] """"" zbudować rezerwat dla Polaków, których przekonał Jarosław Kaczyński """" -(propozycja naukowca z Centrum Studiów nad Demokracją (!) 2010 r. ]]]]]]] ---------------------------------------------------------- Inne popisy - demoNkratów skierowane w stronę pisowców : [[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[ trup na wrotkach, wataha, szarańcza --- brudne, śmierdzące gnidy z rynsztoka, jedzące odchody ----- robi wrażenie psa, który żyje na słomiance pod stacjami tv ---- drabinka dla kurdupli --- szmata, śmieć, gnój, ch.. --------- Hasła : J...ć ***** ! --- Wyp.......ć ! ---- Będziecie wyskakiwać przez okna ! ------]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]] Wszystkie cytaty pochodzą od polityków, dziennikarzy, celebrytów lub osób znanych w swoich kręgach zawodowych . ----------------------------------------------------------------- Czy te obelgi, odczłowieczające określenia i bojowe hasła nie nadałyby się dla dziarskich obrońców III Rzeszy przed niewłaściwą społecznością ?

Brednie piszesz Emku jak klasyk z antify.

Najpierw nie byliście w stanie dostrzec róznicy pomiędzy potocznym znaczeniem słów "dziewczynka - dziewczyna" , później było wasze wymądrzanie się na temat pisowskiego elektoratu całkowicie odstające od wyników badań socjologicznych UW. Choć już na forum TP powinniście dawno zauważyć znacznie bardziej nienawistne wpisy postępowców i łagodniejsze - "pisowców" ( prócz moich, którymi zwykle odpowiadam pięknym za nadobne). A teraz zasuwacie "Brednie piszesz Emku" . Nie piszę - tylko przede wszystkim cytuję złowrogie hasła, obelgi . Jakich wam jeszcze, Muniu, brakuje bluzgów i gróźb, żeby je można było zaliczyć do brunatnych ? Dlaczego wam te przytoczone nie "wystarczają" ? I czy wiecie kogo i po co próbujecie bronić, z kim i z czym utożsamiać się . -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Napiszcie też coś o swojej erotomanii politycznej i natrętnym przyrównywaniu PiSu i jego poczynań do bolszewików i bolszewizmu (jak klasyk leninizmu).

ps. przypomnę jeszcze co kiedyś napisałeś: "Nieodparte wrażenie was nie myli, pouciskałoby się co nieco, najchętniej w ośrodku dla dobrze rozwiniętych dziewczyn.", no i wiadomo, są różne poziomy pedofilii, moralności i prawdy też.

I nigdyście żadnej dziewuchy (dziewczyny) nie pouciskali rozkosznie na tapczaniku w ramach zajęć dodatkowych młodzieży ? Albo do ścianki na stojaczka, niemal wniebowzięci , z całuskami nie przyparli ? To nie wyobrażacie sobie, ileście stracili... A może Was pobudzają ślicznie umięśnieni młodzieńcy ? No bo dziewuchy jakieś takie oślizgłe, poza tym bardziej się pocą ...

Żeby przekraczających granicę uchodźców zachęcić do pozostania w Polsce trzeba stworzyć odpowiednie materiały promocyjne. Aby były skuteczne należ zdradzić w sobie wszystko, w co się wierzy, i propagować, to co najbardziej się krytykuje. W materiale promocyjnym należy więc przedstawić muzułmanom kompleksową atrakcyjność naszego kraju, adekwatną do ich gustów:Polska to kraj stref wolnych od LGBT, kraj nacjonalizmu, monoteizmu i tradycyjnej religijności, a w dodatku oferujący 500+.

W zamian za dawną gościnę w Iranie chcemy wspierać i gościć sunnitów? To trochę tak jakby ktoś za przysługę Polaka miał zamiar ugościć Rosjanina. Pomóc i gościć można każdego. Ale w imię szacunku dla tych którzy nam kiedyś pomogli nie pitolmy takich głupot.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]