Reklama

Fragmenty o Polsce

Fragmenty o Polsce

26.04.2011
Czyta się kilka minut
Tuż przed świętami zadzwonił Łukasz: "Przeczytaj koniecznie Kijowskiego".
C

Chodzi o dwa eseje z 1983 r. Oba opublikował wtedy "Tygodnik", czytałem je zresztą przed laty, przygotowując biografię Tischnera. Bo od Tischnera Kijowski wychodzi; odwołując się do "Chochoła sarmackiej melancholii" i innych jego tekstów z lat 70., snuje swoją opowieść o polskim bólu, polskiej nadziei, polskiej utopii.

"Wizja jedności. To jest podstawowy rys polskiej utopii", pisze Kijowski. "Rys paradoksalny: polskie umiłowanie wolności idzie w parze z pewną niechęcią dla pluralizmu, albowiem w odmienności poglądów czy wierzeń Polacy instynktownie dopatrują się zdrady. Polacy chcą być wolni i jednomyślni; ten paradoks wyrażały kiedyś instytucje szlacheckiej rzeczpospolitej i one zapewne ją zgubiły. W istocie bowiem nie jest to ideał polityczny, lecz religijny, a figurą jego jest Kościół - nie państwo. (...) Utopia polska jest rodzajem egzorcyzmu: rojąc złoty...

3782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]