Reklama

Ładowanie...

Jak obchodzić się z prawdą

15.05.2017
Czyta się kilka minut
Stefan Chwin: Nastąpiło rozszczepienie polskiego społeczeństwa i ma ono charakter nie tyle polityczny, co kulturowy. Rozdwoiły się systemy wartości.
Stefan Chwin na okładce Tygodnika Powszechnego 21/2017 / fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
A

ARKADIUSZ GRUSZCZYŃSKI: Co się dzieje? Świat chyba oszalał. 

STEFAN CHWIN: Wie pan, ja jednak wolałbym mówić o Polsce.

Ale czy wszędzie nie dzieje się mniej więcej to samo? Trumpa, Le Pen, Brexit i Kaczyńskiego łączą nacjonalizm i skrajny populizm.

Kraje, o których pan mówi, przez wiele stuleci zajmowały zupełnie inną pozycję w świecie niż Polska. Dlatego nie ma co porównywać. To były mocarstwa.

Najpierw skolonizowali pół świata, a teraz ich społeczeństwa dopuszczają do władzy szaleńców. 

Ani Trump, ani Le Pen, ani Kaczyński nie są szaleńcami. Ameryka, Francja, Anglia to były mocarstwa, których kultury promieniowały na znaczną część świata. A polska kultura promieniowała na świat w sposób dalece umiarkowany. Z pewnością byliśmy mocarstwem regionalnym w XVI i XVII wieku. Skutecznie...

26579

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]