Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Flandryjskie maki na polach Donbasu

Flandryjskie maki na polach Donbasu

21.06.2015
Czyta się kilka minut
II wojna światowa zamiast wojny ojczyźnianej, czerwone maki zamiast rosyjskich wstążek świętego Jerzego: emancypując się od Kremla, Ukraina buduje dziś nową narrację historyczną.
„1939–1945. Pamiętamy – zwyciężamy”, tak brzmiało w tym roku główne hasło ukraińskich obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Widoczny w tle Pomnik Matki Ojczyzny udekorowano papierowymi makami. Kijów, maj 2015 r. Fot. Anatolii Stepanov / AFP / EAST NEWS
D

Dwa lata temu zastanawiałem się na łamach „Tygodnika” nad głównym wyzwaniem dla ukraińskiej polityki historycznej: koniecznością pogodzenia pozytywnej pamięci o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej z takąż pamięcią o UPA [„TP” nr 27/2013 – red.].

Wydawało się to zadaniem nierozwiązalnym. Zresztą polityka historyczna Kijowa za rządów prezydenta Wiktora Janukowycza starała się w ogóle wyciszać pamięć o ukraińskim ruchu niepodległościowym, a akcentowała to, co mogło łączyć pamięć rosyjską i ukraińską.

Dziś sytuacja jest inna. Kijów wybrnął z powyższego dylematu, odrzucając określenie „Wielka Wojna Ojczyźniana”, ale nie rezygnując z dumy z ukraińskiego wkładu w pokonanie III Rzeszy. Nowa narracja pamięci narodowej – sformowana w ostatnich miesiącach – jest już dojrzała intelektualnie, a w maju tego roku była propagowana jako oficjalna doktryna państwa. Wejdzie do nauczania...

12677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

bardzo wyważona wypowiedź, w pełni się zgadzam

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]