Reklama

Pamięć z konsekwencjami

Pamięć z konsekwencjami

25.09.2017
Czyta się kilka minut
75 lat temu powstała UPA – głosi ukraińska narracja historyczna. W istocie wyglądało to inaczej. Czym była UPA i jak się o niej dziś pamięta?
Oficerowie UPA w Karpatach Wschodnich. Od lewej: NN, dowódca sotni (kompanii) Dmytro Bilinczuk („Chmara”), NN, dowódca odcinka taktycznego „Huculszczyzna” Petro Mielnik (także pseudonim „Chmara”), dowódca sotni Iwan Kulik („Sirij”). Zdjęcie niedatowane. CENTRUM BADAŃ UKRAIŃSKIEGO RUCHU WYZWOLEŃCZEGO WE LWOWIE
C

Co się stało 14 października 1942 r.? Właściwie nic. W Europie Środkowo-Wschodniej był zwyczajny okupacyjny dzień. Oraz jedno z największych tu świąt maryjnych: uroczystość Pokrowy (Welonu, w tradycji zachodniej – Płaszcza) Bogurodzicy.

Kierownictwo banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) dopiero podejmowało decyzję o tworzeniu na Wołyniu własnych oddziałów partyzanckich (pod nazwą Ukraińskiej Wyzwoleńczej Armii) oraz o podjęciu zorganizowanej eksterminacji tamtejszych Polaków.

Pierwsza akcja partyzantki banderowskiej miała nastąpić na początku lutego 1943 r.: będzie to atak na niemiecki posterunek we Włodzimiercu, a zaraz potem masowy mord we wsi Parośl.

Nazwę UPA banderowcy przyjmą (właściwie: przejmą) dopiero parę miesięcy później.

Trzy razy UPA

W istocie dzień 14 października na symboliczną datę powstania UPA wybrano...

15742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za mądry i obiektywny artykuł ( to trochę jak dziękować za dobrą pracę ale dziś właśnie to nie zawsze jest norma )

Bardzo dobry artykuł, potrzeba takich więcej. Obiektywny i starający się zrozumieć wszystkie strony konfliktu.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]