Reklama

Ładowanie...

Fabryka echa

08.02.2011
Czyta się kilka minut
Sejm przyjął projekt zmian w ustawach o szkolnictwie wyższym i stopniach naukowych. Pomysłodawcy reformy tłumaczą jej konieczność zbliżającym się niżem demograficznym, który spowoduje spadek liczby studentów.
W

W związku z tym krajowe uczelnie muszą się otworzyć na obcokrajowców, których można przyciągnąć w jeden sposób - oferując im wykształcenie i warunki na światowym poziomie. Właśnie dlatego kluczowe zmiany mają mobilizować ośrodki naukowe do intensywniejszej pracy badawczej, a kadry akademickie do szybszego rozwoju (uproszczona procedura habilitacyjna) i intensywniejszej działalności intelektualnej. Większa ma być autonomia poszczególnych uczelni, które na własną rękę będą mogły decydować o tworzeniu nowych kierunków, walcząc o pieniądze na przyszłe projekty i infrastrukturę (takie środki trafią do najprężniej działających instytucji).

Zastrzeżenia budzi komercjalizacja szkolnictwa wyższego. I nie chodzi jedynie o powiązanie uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym (kształcenie przy udziale pracodawcy albo wręcz na jego zamówienie). Nauka - jak powiadają -...

1876

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]