Reklama

Europejski sen

Europejski sen

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Jeszcze nigdy w historii Unii Europejskiej samo stowarzyszenie z nią nie wywoływało takich emocji. To dowód, że Unia wciąż jest atrakcyjna i wciąż ma siłę przyciągania. Europejskie elity muszą sobie to uświadomić.
Protesty pod pałacem prezydenckim, Kijów, 1 grudnia 2013 r. Fot. Shuvayev Vladimir / TAR-TASS / FORUM
M

Masowe demonstracje w Kijowie i w innych miastach Ukrainy dowiodły tego, co od dawna pokazywały sondaże opinii: jeśli nie większość, to największa i najbardziej aktywna grupa ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za zbliżeniem z Unią Europejską i jest zdecydowana o to zbliżenie walczyć. Umowa stowarzyszeniowa to dokument obszerny i pełen skomplikowanych zapisów – jednak w oczach znacznej części społeczeństwa ukraińskiego symbolizował on europejskie aspiracje ich kraju i marzenia o lepszym życiu. To dlatego odmowa jego podpisania przez Wiktora Janukowycza wywołała taką reakcję.
Obrazki z Majdanu Niezależności w Kijowie przypominają pomarańczową rewolucję sprzed dziewięciu lat. Podobno jedno pokolenie nie jest w stanie wykrzesać z siebie siły na dwie rewolucje – jeśli tak, to znaczy, że do głosu doszło już kolejne pokolenie Ukraińców, jeszcze bardziej otwarte na świat i jeszcze...

10668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]