Reklama

W labiryncie

W labiryncie

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Żądając dymisji władz, ukraińska opozycja doprowadziła do sytuacji, w której właściwie jedynym wyjściem byłoby przejęcie całkowitej kontroli w państwie. A to przecież niemożliwe.
Proeuropejski protest w Kijowie; na pierwszym planie statua Michała Archanioła, patrona Ukrainy. 14 grudnia 2013 r. Fot. Dmitry Lovetsky / AP / EAST NEWS
I

Im dłużej trwa polityczny kryzys na Ukrainie, tym więcej domagają się protestujący i liderzy opozycji. Początkowo ludziom zebranym w centrum Kijowa chodziło o wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji władz o zaprzestaniu zbliżania kraju do Unii Europejskiej. Potem nastąpiły kolejne żądania: dymisji rządu, prezydenta i żądanie nowych wyborów parlamentarnych.
W ostatnią niedzielę Jurij Łucenko – jeden z bohaterów Pomarańczowej Rewolucji, później minister spraw wewnętrznych, a do niedawna więzień polityczny Janukowycza – sformułował kolejny postulat: chodzi o powrót do konstytucji w brzmieniu, jakie ustalono w 2004 r. Byłby to więc powrót do systemu gabinetowo-parlamentarnego. Dziś bowiem nad Dnieprem panuje system prezydencki i większość władzy spoczywa w rękach jednego człowieka – Wiktora Janukowycza.
POTRÓJNA REWOLUCJA
Nie przebierając w słowach, Łucenko...

7962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]