Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Przygnębieni i zdeterminowani

Przygnębieni i zdeterminowani

10.12.2013
Czyta się kilka minut
Ukraiński Euromajdan trwa: za Europą i przeciw władzy prezydenta Janukowycza. Ale trudna sytuacja finansowa kraju sprawia, że nawet jeśli w wyniku społecznych protestów powstanie nowy rząd, to rozczarowanie nim przyjdzie prędko.
Po pomniku Lenina w ukraińskiej stolicy pozostał już tylko cokół; Kijów, 8 grudnia 2013 r. Fot. Vasily Fedosenko / REUTERS / FORUM
J

Jeśli Wiktor Janukowycz liczył, że protesty z czasem wygasną, to w ubiegłym tygodniu spotkać go musiało rozczarowanie. W dni powszednie na kijowskim Majdanie trwało wprawdzie na mrozie do kilku tysięcy ludzi, ale w minioną niedzielę znów wyszło ich kilkaset tysięcy.
Symbolicznym wydarzeniem tych niedzielnych protestów było zniszczenie pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina, stojącego na ulicy Szewczenki. Podobno był to całkiem udany pomnik i przedstawiał jakąś wartość artystyczną, a jednak wódz bolszewickiej rewolucji kłuł w oczy. Na Ukrainie pozostało dziś jeszcze wiele pomników Lenina – usuwano je głównie w zachodnich miastach kraju, na wschodzie przetrwały, podobnie jak nazwy ulic. Były nawet inicjatywy fundujące na Ukrainie pomnik Stalina.
W Kijowie już nieraz próbowano usunąć monument Lenina – ale dopiero teraz skutecznie. I trudno nie dostrzec w tym wydarzeniu...

10005

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]