Reklama

Emerytalna bomba

Emerytalna bomba

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Pomysł, aby emerytury z OFE nie były wypłacane dożywotnio, tylko przez określony czas, przeraził miliony Polaków, rzucił cień na przeprowadzoną przed laty reformę, podważył zaufanie do systemu ubezpieczeń społecznych, a może także i państwa.
N

Nawet nasi skłóceni politycy zaczęli mówić w tej sprawie jednym głosem – smutny cud.
Propozycja towarzystw emerytalnych musi budzić zdziwienie i trwogę, bo emerytura dla Polaków to świadczenie wypłacane do końca życia. Choć, niestety, stanowi zwykle tylko niewielką część naszych dawnych zarobków – ale za to część pewną. To minimum naszej niezależności w sferze materialnej, czasem jedyne źródło, które pozwala zachować u kresu życia podmiotowość.
Teraz i ta odrobina bezpieczeństwa miałaby zniknąć. Towarzystwa proponują, aby emerytury nie były wypłacane do końca życia, ale przez wyznaczony przez nas samych czas, np. 10 lub 16 albo 20 lat. Comiesięczne świadczenie będzie wypłacane z uzbieranych przez nas w OFE pieniędzy. Im dłużej chcemy je dostawać, tym emerytura oczywiście niższa – taki hazard z losem, ile będziemy żyć. A co, jeśli przeżyjemy zakładany w umowie z OFE czas...

2421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]