Reklama

Konstytucja niezgody

Konstytucja niezgody

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Wypracowana ostatnio iracka konstytucja bynajmniej nie niesie kompromisu. Przeciwnie - nie tylko nie odpowiada międzynarodowym standardom, ale budzi sprzeciw sunnitów, jako że sprzyja szyitom. Budzi też zaciekły opór jednego szyity - Muktady as-Sadra.
Szyickie miasto Nadżaf, 9 sierpnia 2005
G

Gdy w 2003 r. zaczynała się wojna, administracja Busha miała wobec Iraku bardzo ambitne plany. Na wzór powojennych Niemiec i Japonii wyobrażano sobie długotrwałą i pokojową okupację, podczas której zwiększające się wydobycie ropy zagwarantowałoby wzrost poziomu prosperity, a równocześnie powoli i pieczołowicie, kawałek po kawałku, budowano by strukturę prawdziwej demokracji. Jej podstawą miała być liberalna konstytucja, zawierająca nawet gwarancję 25 proc. mandatów parlamentarnych dla kobiet.

W dzisiejszym Iraku nie ma ani pokoju, ani prosperity. Jest za to konstytucja - wprawdzie z zasadą 25 proc., ale poza tym bynajmniej nie liberalna. Kluczowa klauzula (zawarta w artykule 2), że żadne prawo nie może być sprzeczne z “niezmiennymi regułami islamu", narusza elementarną zasadę suwerenności parlamentarnej i będzie źródłem niezgodności irackiej legislacji z...

8103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]